در حال حاضر و با توجه به کاهش محدودیت‌ها برای مسافرت از بریتانیا به کشورهای مختلف، یکی از سوالاتی که برای اکثر مسافران بوجود می‌آید این است که آیا بیمه‌های مسافرتی موجود، موارد مربوط به کرونا مانند کنسل شدن پروازها و یا ابتلا به ویروس در حین مسافرت را پوشش می‌دهند یا خیر.

در پاسخ می‌توان گفت بله. ولی این موضوع به همین سادگی‌ نیست و طرح‌های مختلفی از طرف شرکت‌های بیمه برای موضوع کرونا ارائه می‌شود و به همین دلیل لازم است قبل از تصمیم ‌گیری حتما نسبت به مطالعه دقیق متن بیمه اقدام کنید.

تسهیلات بیمه

مواردی که برای ویروس کرونا به قرارداد‌های بیمه اضافه شده‌اند در گروه‌های زیر قرار می‌گیرند:
۱) کنسل شدن سفر به دلیل ابتلای به کرونا از دو هفته قبل از زمان سفر
۲) هزینه‌های پزشکی در صورتی که در طول مدت سفر مبتلا شوید.
۳) هزینه‌های حمل و نقل و نگهداری از شما در صورت ابتلا به کرونا در طول سفر
بنابراین لازم است علاوه بر موارد معمول مانند بیمه دارایی‌ها و یا تاخیر پرواز، به این موارد نیز توجه کنید. همچنین باید توجه کنید که شرکت مورد نظر چه مدارکی از شما برای اثبات حق شما برای دریافت هزینه‌ها را طلب خواهد کرد.

لیست قرمز سفر

از دیگر نکات مهم این است که اگر شما به کشوری سفر کنید که در لیست قرمز بریتانیا بوده و سفر به آن ممنوع باشد، بیمه هیچ یک از هزینه‌های شما را تقبل نخواهد کرد. اما اگر شرایط کشور مقصد شما در حین سفر تغییر کند و در لیست قرمز بریتانیا قرار بگیرد، همچنان بیمه برای شما فعال خواهد بود و می‌توانید از آن استفاده کنید.

اگر پرواز شما کنسل شود نیز یا می‌توانید هزینه‌‌ی بلیط خود را از شرکت هواپیمایی (معمولا به صورت کامل) دریافت کنید و یا پرواز دیگری برای شما ترتیب داده خواهد شد و نسبت به این موضوع نگرانی‌ای نخواهید داشت. اما برای مبالغی که نسبت به رزرو هتل پرداخت کرده‌اید باید از طرف شرکت بیمه اقدام کنید و ممکن است بتوانید مقداری از پول خود را از طریق بیمه پس بگیرید.

بنابراین توصیه ما به شما این است که قبل از سفر حتما بند «enhanced COVID-19 cover» در قرارداد بیمه خود را به دقت مطالعه کنید تا بتوانید بهترین پلن بیمه را برای خود و اعضای خانواده‌تان انتخاب کنید.

منبع