بر اساس محدودیت‌های فعلی بریتانیا، سفر به خارج از کشور برای تعطیلات و تفریح ممکن است و تنها در صورتی که دلیل موجهی برای سفر داشته باشید، می‌توانید از کشور خارج شوید. همچنین از تاریخ هشتم ماه مارچ، برای سفر به خارج از کشور باید حتما فرم اظهارنامه مربوطه (Declaration form for international travel) را پر کنید.

لازم به ذکر است که قبل از سفر حتما باید قوانین سفر در مورد کشور و یا کشورهای مقصد را مطالعه کنید زیرا ممکن است به دلیل محدودیت‌های انجام شده برنامه سفر شما تغییر کرده و به مشکل بخورید. برای بازگشت به بریتانیا نیز باید قوانینی را رعایت کنید. برای مثال لازم است که اطلاعات سفر و کشورهایی که در آنها حضور داشته‌اید و همچنین نتیجه تست منفی کرونا که قبل از سفر گرفته شده باشد را ارائه کنید. بعد از رسیدن به بریتانیا نیز باید دوباره تست بدهید و احتمالا قرنطینه شوید. (اگر از کشورهای لیست قرمز بریتانیا به کشور بازگردید باید در هتل معرفی شده توسط دولت قرنطینه شوید).


برنامه ریزی برای سفر


درحال حاضر شرایط کل دنیا به خاطر ویروس کرونا نامطمئن است و هیچ سفری بدون ریسک نیست و به دلیل شیوع گونه‌ی جدید ویروس در بریتانیا،‌بسیاری از کشورهای مرزهای خود را به روی مسافران بریتانیایی بسته اند. بنابراین قبل از سفر، حتی به مقصدی که قبلا نیز به آن سفر کرده‌اید، بهتر است از تمامی شرایط و محدودیت‌های موجود کسب اطلاع کنید. برای مثال از سفارت بریتانیا در کشور مقصد درمورد شرایط موجود و محدودیت‌هایی که برای مسافران ورودی اعمال می‌شود پرس‌وجو کنید.

اگر کشور مقصد از شما درخواست نتیجه تست کرونای منفی قبل از سفر دارد، باید حتما آن را از یک مرکز خصوصی در کشور تهیه کنید زیرا مراکز وابسته به NHS نمی‌توانند گواهی مربوطه را به شما ارائه کنند. پس از رسیدن به مقصد نیز باید آماده باشید تا با تمامی اقدامات مانند تست و قرنطینه که ممکن است برای شما انجام شود همکاری کنید. اگر در آن کشور تست کرونای شما مثبت شود، بدون توجه به مدت سفر و یا ویزای خود باید تا اتمام بیماری خود در آن کشور بمانید. همچنین بهتر است در طول مدت سفر خود با آژانس هواپیمایی خود در ارتباط باشید تا از جدیدترین اخبار و تحولات با خبر شوید.

قبل از بازگشت به بریتانیا لازم است که حداکثر ۲ روز قبل از سفر، از طریق وبسایت Gov.uk فرم Passenger Locator را پر کنید و تمامی اطلاعات مربوط به سفر خود را در سیستم وارد کنید. باید یک نتیجه تست کرونا که سه روز قبل از تاریخ سفر خود به بریتانیا انجام شده باشد را نیز به هنگام رسیدن به کشور ارائه دهید و در صورت ارائه نکردن آن، با جریمه روبرو خواهید شد. پس از رسیدن به کشور نیز باید حتما قرنطینه شوید و تنها در صورتی که از کشور ایرلند به بریتانیا بازگردید نیازی به قرنطینه ندارید.


تغییر محدودیت‌ها در طول سفر

گر قوانین و محدودیت‌ها هنگامی که در سفر هستید،‌ تغییر کردند، بهتر است که به توصیه‌های کشوری که در آن حضور دارید عمل کنید و برای بازگشت به بریتانیا عجله نکنید. اما اگر تصمیم گرفتید که قبل از موعد مقرر خود به کشور بازگردید باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

۱) با آژانس هواپیمایی خود مشورت کنید و گزینه‌های پیش روی خود را بررسی کنید.
۲) حتما ۳ روز قبل از سفر خود تست کرونا بدهید و نتیجه منفی آن را همراه خود داشته باشید.
۳) حتما قبل از سفر Passenger Locator Form را تکمیل کنید.
۴) بررسی کنید که چگونه و چه مدت زمانی باید پس از رسیدن به بریتانیا قرنطینه شوید.

همچنین اگر به دلیل شیوع نوع جدیدی از ویروس امکان بازگشت به کشور برای شما میسر نبود، باید با آژانس هواپیمایی خود تماس گرفته و از شرایط موجود کسب اطلاع کنید. بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر با سفارت بریتانیا در کشوری که در آن حضور دارید نیز در ارتباط باشید.