بیمه موقتی چیست؟

بیمه‌های کوتاه مدت و یا موقتی خودرو به شما اجازه می‌دهند که در کوتاه ترین زمان ممکن برای رانندگی آماده شوید و  برای سفر‌های کوتاه مدت و یا در شرایطی که می‌خواهید به صورت ناگهانی از خودروی یک دوست یا اعضای خانواده استفاده کنید مناسب هستند. مدت زمان بیمه‌های موقتی خودرو از ۱ ساعت تا یک ماه متغیر می‌باشند.

دیگر نکته مهم این است که برای این منظور،‌ مالک خودرو لازم نیست هیچ اقدامی انجام دهد و کارها به صورت کامل توسط فردی که می‌خواهد به رانندگی بپردازد قابل انجام است (البته که مالک خودرو نیز می‌تواند این بیمه را برای فردی که می‌خواهد خودرویش را به او قرض دهد دریافت کند). همچنین دریافت این بیمه‌ها هیچ تاثیری بر روی کردیت فرد نزد شرکت‌های بیمه نداشته و تنها در شرایطی که تصادفی صورت پذیرد کردیت بیمه شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

چه مواقعی از بیمه موقتی استفاده کنیم؟

البته در شرایط دیگری نیز بیمه‌های موقتی خودرو مناسب می‌باشند. مثلا زما‌نی‌که خودرو جدیدی خریداری کر‌ده‌اید و هنوز در مورد پلن بیمه‌ای که می‌خواهید دریافت کنید تصمیم‌گیری نکرده‌اید، می‌توانید از بیمه‌های موقتی استفاده کنید.

اگر در بریتانیا و برای خودروی خودتان بیمه‌ای داشته باشید، ممکن است در پلن بیمه‌ شما آپشنی برای استفاده از دیگر خودرو‌ها وجود داشته باشد، در این صورت دیگر نیازی نیست که برای استفاده از خودروی دیگران از این نوع بیمه‌های موقت دریافت کنید.

همچنین اگر می‌خواهید به طور مستمر از خودروی دوست یا یکی از اعضای خانواده استفاده کنید، می‌توانید از وی بخواهید تا شما را به عنوان یک Named Driver به پلن بیمه خود اضافه کند. توجه داشته باشید که این کار به دلیل گران‌تر بودن به نسبت بیمه‌های موقتی، برای استفاده طولانی مدت مناسب است و برای مدت کوتاه مناسب نمی‌باشد.

تصویر ماشین

آیا از بیمه موقت برای خودرو اجاره‌ای می‌توانم استفاده کنم؟

لازم به ذکر است در صورتی که از شرکت‌های اجاره خودرو، خودرویی دریافت کنید، نمی‌توانید بیمه موقتی را برای آن خودرو فعال نمایید. برای این منظور باید از بیمه خودروهای اجاره‌ای استفاده کنید.